deset bodů pro zdravé obouvání

Lidská noha je po srdci nejvíce zatěžovaným tělesným orgánem. Zároveň je však také nejvíce zanedbávanou částí těla. Zatímco propagaci péče o ostatní části těla je poskytnuto hodně prostoru, zdraví nohou je věnována jen minimální osvěta. V důsledku toho jsou naše nohy často „napěchovány“ do tvarově i materiálově nevhodné obuvi a dokud se samy neozvou bolestí, ani si na ně nevzpomeneme. Lékaři pak tráví hodně času napravováním škod, jimž se dalo snadno předejít výběrem správné obuvi. Co by tedy mělo být rozhodující při správném výběru

1. Dostatečný prostor obuvi, hlavně v její prstové části. Obuv musí mít prostornou kulatou špičku, která poskytuje dostatek místa pro prsty. Vyvarujeme se módní špičaté obuvi, neboť způsobuje deformity prstů

2. Dokonalá ohebnost obuvi v její prstové části. V místě, kde se noha při chůzi ohýbá (tj. v oblasti prstních kloubů), musí být obuv co nejohebnější. Tuhá a nepoddajná obuv zvyšuje únavu a potivost nohou, narušuje pohodlí chůze a může způsobit kostní výrůstky na nártu, pokles kleneb nožních nebo zánět Achillovy šlachy.

3. Úměrná výška podpatku. U obuvi pánské by neměla přesáhnout hodnotu 25 mm. Dámská obuv pro celodenní nošení by neměla mít podpatky vyšší než 40 mm. Obuv pro nejmenší děti by neměla mít podpatky vyšší než 5 mm, pro starší děti do 15 mm a pro dospívající do 25 mm.

4. Pevný a dostatečně dlouhý opatek. Tvar opatku musí odpovídat anatomickému tvaru paty, aby příliš netlačil na patu a naopak aby neklouzal z paty při chůzi.

5. Kolmé nebo velmi mírně vybočené postavení patní části obuvi. Postavení paty obuvi má být kolmé k podložce nebo jen mírně vybočené. Toto postavení zajišťuje rovnoměrné napětí svalů nohy, správné uspořádání klenby nožní a brání přetížení jednotlivých oblouků klenby.

6. Anatomicky správně modelovaný svršek obuvi. Vhodný střih svršku obuvi zajišťuje dobrou fixaci nohy v obuvi, neboť drží pevně nohu proti opatku a brání posunu nohy v obuvi.

7. Vyhovující materiál z hlediska hygieny a zdravotní nezávadnosti. Z pohledu komfortnosti a příznivého mikroklima v obuvi dáváme přednost obuvi, jež je vyrobena z přírodních materiálů (useň, textil), které jsou měkké, prodyšné a absorbují vlhkost. Jejich důležitou vlastností je rovněž to, že se přizpůsobí anatomickému tvaru nohy. Syntetické materiály můžeme akceptovat pouze u vysoce účelové obuvi určené do vlhkých podmínek, přičemž tato obuv musí mít vyhovující vnitřní vybavení.

8. Údaje o použitých materiálech v hlavních částech obuvi. Obuv pro profesionální použití a obuv pro děti do 3 let musí splňovat určitá závazná ustanovení týkající se fyzikálních vlastností. U obuvi pro běžné nošení žádná taková omezení neexistují, musí splňovat pouze podmínky, tzv. jakosti obvyklé, stanovené v zákoně na ochranu spotřebitele.

9. Tlumící vlastnosti obuvi. Nohy jsou ohrožovány i neustálými tvrdými dopady na beton, asfalt, dlažbu – dochází pak k opotřebení kostí, kloubů a kloubních chrupavek a poškozením páteře. Prevencí je kvalitní podešev s dobrými tlumícími vlastnostmi , pěnové vkládací vložky, pružné podpatěnky a anatomicky tvarované stélky z pružných materiálů.

10. Nízká hmotnost obuvi. Často opomíjenou vlastností obuvi je její hmotnost, která by měla být co nejmenší.

JAK OBOUVAT DĚTI A PEČOVAT O ZDRAVÝ VÝVOJ JEJICH NOHOU

S péčí o nohu je nutno začít hned po narození dítěte. Již úzké a těsné punčošky nebo punčochové kalhotky omezí pohyb dětských nohou a mohou způsobit deformity. Dítě musí začít chodit samo a nezačne dříve, dokud jeho kostra, vazy a svalstvo není k tomu způsobilé. Stavění dětí na nožičky, které ještě samo nechodí dítěti škodí. I když dítě již samo běhá, nevoďme je na dlouhé procházky, nebo po nákupech bez kočárku nebo nosítka. Dětská noha roste, obuv nikoliv. Kontrolujte pravidelně zda dítě z obuvi nevyrostlo. Nové boty kupujte včas, když je to zapotřebí.

V souladu s růstem nohou platí - čím menší dítě, tím více párů za rok. Poškození nohou vzniká, jestliže trvale nosíme krátkou obuv. Žádná obuv se nepoddá do délky a pouze obuv z přírodních materiálů povolí do určité míry do šířky. Dbejte na to, aby děti nosily obuv podle účelu, ke kterému byla vyrobena. Sebepohodlnější sportovní gumotextilní nebo celogumová obuv se nehodí k celodennímu nošení. Nekupujte obuv na tržištích a dětských burzách, nenechávejte děti nosit boty po starších sourozencích.

Čím levnější obuv byla dětem koupena, tím častěji se její stav musí kontrolovat. Prohlížejte pravidelně, jak dítě obuv opotřebovává. Prohlížením obuvi poměrně snadno zjistíme první příznaky deformací nohou. Nepodceňujme přezouvání. Na přezouvání doporučujeme sandálovou obuv s tvarovanou stélkou, ve které se noha dítěte nepotí a která zabraňuje namáhání nožní klenby. Dodržujte pravidelnou hygienu nohou dětí, včasné a správné střihání nehtů, nošení bavlněných ponožek a punčocháčů.