Blog

Přinášíme vám zajímavé články o zdravém obouvání

10 tipů, jak na bolesti nohou po celodenním stání v botách

Pokud jste někdy strávili celý den stáním na nohou, pak jistě víte, co to obnáší. Celodenní stání je pro nohy velkou zátěží, obzvláště pokud zvolíte špatnou (nekvalitní) obuv. V některých profesích se ale bohužel častému stání nevyhnete, jedná se především o práci v gastronomii nebo v obchodě. A protože vaše zdraví je na prvním místě, sepsali jsme pro vás několik tipů, jak snížit bolesti nohou po celodenním stání v botách.

5 cviků na posílení svalů nohou a prevenci zdravotních problémů

Nohy jsou důležitou součástí našeho těla. Neposkytují nám jen mobilitu, ale také pomáhají držet tělo vzpřímené a stabilní. Svalstvo nohou je však často přetěžováno, což může vést k různým zdravotním problémům, jako jsou bolesti zad, kotníků nebo kloubů. Pravidelným posilováním svalů nohou můžeme těmto problémům předejít a zlepšit celkovou kondici. Zde je 5 cviků, které můžete zařadit do svého denního režimu.

5 nejlepších cviků na rozcvičení před sportem a prevenci zranění

Před jakýmkoliv sportovním výkonem nebo cvičením je důležité zahřát se a připravit tělo na zátěž, která ho čeká. Správné rozcvičení pomáhá zvýšit výkonnost, minimalizovat riziko zranění a zlepšit celkovou kondici. Bohužel rozcvičování jako takové bývá často opomíjené a považované za nedůležité a většina lidí si jeho důležitost uvědomí, až když je pozdě. Jak to máte vy? Rozcvičujete se před sportem?

6 tipů na relaxační koupel pro nohy

Otoky, pocení, únava, plísně nebo suchá kůže? S těmito všemi problémy se mohou vaše nohy během náročného dne setkat. Existují však bylinky, které vám mohou od zmíněných potíží pomoci! Nasbírejte bylinky, napusťte vanu a relaxujte.

Balerínky nebo lodičky? Máme pro vás několik tipů na obuv do práce!

Co si mám vzít na sebe? Také si čas od času pokládáte před odchodem do práce tuto otázku? Pokud jde o výběr obuvi do práce, mnoho žen se často rozhoduje mezi balerínkami a lodičkami. Obě varianty mají své výhody a nevýhody, a protože každá pracovní pozice je jiná, je důležité vybrat si obuv, která vyhovuje vašim potřebám.

Barefoot obuv

Naboso, bez nadbytečné opory a s flexibilní měkkou podešev. Tak zní základní charakteristiky, kterými se pyšní barefoot obuv. Ale jak už to bývá, každá mince má dvě strany. A předtím, než vyrazíte v barefootech na výlet, je vhodné si položit následující otázku: kdy si obout barefoot boty a kdy dát raději přednost klasickým kvalitním teniskám?

Cviky jako prevence ploché nohy

Lidská noha se skládá z velkého množství malých kůstek, šlach a úponů, které tvoří celek. Narušením tohoto složitého systému, dochází k deformacím nohy, mezi které patří i plochá noha. Rozlišujeme dva typy ploché nohy - příčnou a podélnou. U většiny lidí se ale setkáváme s kombinací obou zmíněných typů.

Hallux a vhodná obuv

Hallux valgus neboli vbočený palec je jedním z nejčastějších důvodů návštěvy ortopeda. Tato deformace palce postihuje především ženy, které nosí příliš úzkou obuv, vysoké podpatky a řídí se mottem ,,pro krásu se musí trpět”. Přitom je dnes na trhu spousta elegantní obuvi, která je anatomicky tvarovaná a poskytuje pohodlí. V následujícím článku se dozvíte, jakou obuv nosit, pokud máte některou z deformací halluxu - valgus, varus nebo rigidus.

Hallux valgus, nejčastější deformace palce u nohou

Hallux valgus, hallux varus nebo hallux rigidus. Nebojte, nejedná se o žádná zaklínadla! Zmíněné názvy označují možné deformity palců na nohou, kdy dochází k odchýlení první nártní kosti dovnitř a palce ven. Jak deformace vzniká a jak se jí vyhnout se dozvíte v následujícím článku.

Jak na novoroční předsevzetí a výzvy

Nový rok bývá nejčastěji spojován s novoročními předsevzetími, novými výzvami a vysokými cíli. Máte i vy sami na následující rok 2023 konkrétní cíle, kterých byste chtěli dosáhnout? Nebo si raději žádné nestanovujete, protože víte, jak to vždycky končí? Poradíme vám, jak postupně zdolat malé i velké výzvy hezky krůček po krůčku! Chce to čas, trpělivost a dobrou náladu.

Jak na prevenci bolesti zad? Noste zdravou obuv

Chcete být zdraví a fit až do osmdesátky? Víme, jak na to. Pro udržení zdravého a funkčního těla je klíčovým faktorem správné držení těla. Jedním z nejdůležitějších faktorů, které ovlivňují držení těla, je obuv. Právě volba obuvi může mít výrazný vliv na postavení těla a tudíž i na celkové zdraví.

Jak na výběr dámské zimní obuvi?

Dámy taky nemáte rády, když vás na vánočních trzích zebou nohy? Při výběru zimní obuvi je vhodné zamyslet se nad tím, co od dané obuvi očekáváte. Každá obuv je totiž připravená na jiné dobrodružství. Dobíhání na autobus, elegantní chůze po zasněženém náměstí nebo procházky sněhem a stavění sněhuláka. Co čeká vaše boty?

Jak na výběr školních přezůvek?

Začátek školního roku se pomalými krůčky blíží. Aktovky, desky i penály začínají mizet z obchodních regálů. Nezapomeňte, že součástí školní výbavy jsou i pohodlné zdravé přezůvky, ve kterých budou vaše děti trávit desítky hodin týdně. Proto byste si měli dát při výběru přezůvek opravdu záležet. Abychom vám výběr přezůvek usnadnili, vytvořili jsme v SANTÉ následující článek, který vám pomůže vybrat vhodné přezůvky pro vaše ratolesti.

Jak na zdravou nožní klenbu

Asi před 4 miliony let došlo k postupnému vzpřímení člověka. Po celou tu dlouhou dobu se lidská noha vyvíjela, až do dnešní podoby.

Jak poznat plochou nohu u dětí?

Plochá noha je často diskutovaným tématem a není se čemu divit. Většina rodičů se vrací od pediatra s informací, že má jejich dítě plochou nohu. Jak se dá určit, zda je noha opravdu plochá? Jaké faktory ovlivňují postavení nohy?

Jak si správně vybrat boty na turistiku a jak se na ni připravit?

Turistika je skvělý způsob, jak prozkoumat přírodu, zlepšit fyzickou kondici a uniknout každodenní rutině. Ať už se chystáte na krátký výlet nebo na vícedenní trek, správný výběr obuvi a důkladná příprava jsou klíčové pro zajištění pohodlné a bezpečné výpravy. V tomto článku se podíváme na to, jak si vybrat vhodné turistické boty a jak se na turistiku řádně připravit.

Jaké jsou nejvhodnější materiály pro výrobu zdravé obuvi?

A jakým materiálům bychom se měli vyhnout? Pokud se bavíme o zdraví nohou, je důležité vybrat si správnou obuv. Výběr vhodné obuvi může pomoci předcházet bolesti, zranění a deformaci nohou. Existuje mnoho materiálů, které se používají na výrobu obuvi, a každý z nich má své výhody a nevýhody. Pojďme si je postupně představit.

Jaký je vliv obuvi na zdraví kloubů a jak si vybrat boty, které chrání klouby?

Správná obuv je základem celkového zdraví a pohodlného pohybu. Ačkoli na to občas zapomínáme, naše nohy a klouby nesou každodenně velkou zátěž. Pokud si nevybíráme obuv s péčí a uvědoměním, můžeme si způsobit nepříjemné a bolestivé kloubní problémy. V tomto článku se podíváme na vliv obuvi na zdraví kloubů a dozvíme se, jak si vybrat boty, které je chrání.

Když vám jarní únava šlape na paty

Jarní únava občas dolehne na každého. Co dělat, když vám jarní únava začne šlapat na paty? Máme pro vás tipy, jak se jí zbavit! Hýbejte se, pravidelně cvičte a občas dejte nohy nahoru!

Kneippův chodník a jeho účinky na zdraví

Na vodě jsou lidé závislí odjakživa. V dnešní době každý člověk spotřebuje denně 90 litrů vody. A to není zrovna málo. Kromě toho má voda i léčivé účinky, které lidé využívají již po staletí. Příkladem je oblíbená hydroterapie nazývaná Kneippův chodník.

Křečové žíly nejsou pouhým estetickým problémem

Varixy, křečové žíly neboli křečáky. Jedná se o velké oteklé žíly, které se objevují na stehnech, lýtkách či chodidlech. Na kráse vašim nohám bohužel nepřidají, spíše naopak. Jak poznat křečové žíly a jak předejít jejich vzniku?

Navštivte náš výprodejový eshop a nakupujte výhodněji

Kvalitní českou obuv SANTÉ si můžete pořídit v Ateliérech zdravého obouvání, v široké síti lékáren nebo na našem výprodejovém eshopu. Neznáte výprodejový eshop SANTÉ? Tak se pojďte seznámit!

Největší mýty o zdravém pohybu

O zdravém pohybu se mluví na každém rohu. Stále se řeší otázky jako: kolik času denně by měl člověk trávit pohybem, jaký pohyb je ten správný a jak se dostat co nejrychleji do formy. Pojďme se podívat na ty největší mýty o zdravém pohybu, na které můžete narazit!

Největší mýty o zdravém pohybu II.

Jelikož mýtů, které se o zdravém pohybu šíří, je více než dost, připravili jsme si pro vás pokračování článku mýty o zdravém pohybu II. Dozvíte se, jak je to se sedavým zaměstnáním, s pravidelným navštěvováním fitness center a s fyzickou aktivitou u starších lidí. Na závěr vám prozradíme, co se děje s vašimi klouby při běhu.

Obujte korkáče i vy

V SANTÉ se již několik let zaměřujeme na výrobu kvalitní, pohodlné a zdravotní obuvi. Jelikož mezi nejoblíbenější obuv našich zákazníků patří otevřená obuv s korkovou podešví neboli ,,otevřené korkáče”, rozhodli jsme se na tento typ obuvi více zaměřit. Chcete vědět, na co se můžete těšit?

Odkud přišla vaše noha?

Slyšeli jste někdy o antropometrické typologii nohy? Rozlišujeme 3 základní typy: egyptská, řecká a polynéská noha. Některé zdroje uvádí, že kromě základních typů, existuje ještě typ germánský a keltský. Víte do jaké skupiny patříte? Pojďme se spolu podívat, čím se jednotlivé typy od sebe liší.

Desatero pro zdravé obouvání

Lidská noha je po srdci nejvíce zatěžovaným tělesným orgánem. Zároveň je však také nejvíce zanedbávanou částí těla. Zatímco propagaci péče o ostatní části těla je poskytnuto hodně prostoru, zdraví nohou je věnována jen minimální osvěta. V důsledku toho jsou naše nohy často „napěchovány“ do tvarově i materiálově nevhodné obuvi a dokud se samy neozvou bolestí, ani si na ně nevzpomeneme. Lékaři pak tráví hodně času napravováním škod, jimž se dalo snadno předejít výběrem správné obuvi.

Jak obouvat děti a jak pečovat o zdravý vývoj jejich nohou

Výběr obuvi pro děti je velmi důležitý pro jejich vývoj, proto jej nepodceňte.

Jak postupovat při výběru bot

Zamysleli jste někdy nad tím, jak správně postupovat při výběru obuvi? Znáte důležité parametry, na jaké se během nákupu zaměřit, abyste svého výběru brzy nelitovali?

Podlehněte pohodlí domácích papučí

Měkké pohodlné papuče, deka, čaj a vaše oblíbená knížka nebo film. Užijte si tyto krásné chvilky v pohodlí domova se SANTÉ. Na letošní zimu jsme pro vás připravili celou řadu nových domácích papučí! Zateplené, s kožíškem, s anatomicky tvarovanou stélkou nebo s vyvýšením pod patou pro dámy. Vyberte si svůj kousek pohodlí i vy!

Pohybem ke zdraví

Také jste určitě někdy zaslechli, že stačí denně ujít 10 000 kroků a máte splněno. Kde se ale vzalo oněch zmíněných 10 000 kroků? A proč se tímto počtem řídí i spousta sportovních aplikací či hodinek?

Přezujte se do pohody

Než se pustíme do tohoto obsáhlého tématu, zamyslete se, kolikrát denně se přezouváte vy. Máte spočítáno? Myslíte, že to stačí? V tomto článku budeme mluvit o přezouvání jako takovém. Shrneme si základní věci, které byste měli mít na paměti, když si obouváte boty.

Šíře obuvi

Při výběru obuvi hraje důležitou roli kromě velikosti i její šíře, na kterou byste neměli zapomínat. Co je to šíře obuvi a jak se měří?

Tipy pro výběr běžecké obuvi dle typu nohy a terénu

Běžecká obuv hraje klíčovou roli v pohodlí a bezpečnosti běhu. Nevhodná obuv může vést k nepříjemným otlakům, puchýřům a dokonce i k vážnějším zraněním. Proto je důležité věnovat výběru běžeckých bot dostatek času a pozornosti. V následujícím článku si povíme, jak na to.

V čem se liší nohy žen a mužů aneb proč rozlišovat pánskou a dámskou obuv?

Nohy žen a mužů jsou rozdílné, důkazem nám je členění obuvi do pánských a dámských kategorií. Chodidlo máme všichni z 26 kostí obalených svaly, stejně tak máme všichni na chodidle nervy, žíly a tepny. Tak v čem je tedy rozdíl? V předchozím článku ,,Odkud přišla vaše noha?” jste se dozvěděli něco o antropometrické typologii nohy. V následujícím článku na toto téma navážeme a prohloubíme si znalosti.

Vliv obuvi na chůzi a držení těla

Obuv hraje klíčovou roli v našem každodenním životě. Chrání naše nohy před zraněním a umožňuje nám pohodlně se pohybovat. Málokdy si ale uvědomujeme, jaký vliv má obuv na naši chůzi a držení těla.

Vliv podpatků na naše tělo a rady pro výběr obuvi s nízkými podpatky

Podpatky jsou elegantním módním doplňkem, který vám může opticky prodloužit postavu a dodat jí šmrnc. Vysoké podpatky mají své nezastupitelné místo v módním světě a některé slavnostní události se zkrátka bez podpatků neobejdou . Avšak za tímto estetickým zdáním se skrývá celá řada zdravotních rizik a potenciálních problémů. Dlouhodobé nošení vysokých podpatků může mít významný vliv na vaše tělo a zdraví. V tomto článku se zaměříme na komplexní pohled vlivu podpatků na tělo a poskytneme rady, jak si vybrat vhodnou obuv s nízkými podpatky.

Výběr obuvi podle účelovosti

K dobrým návykům správného obouvání patří rovněž správné užívání obuvi podle účelovosti.

Zdravotní klínek aneb cesta ke zdraví

Dáváte přednost obuvi s plochou podešví nebo obuvi na klínku? Pokud patříte do první skupiny, zbystřete, možná po přečtení následujícího článku změníte názor i obuv. Zdravotní klínek vám nejen přidá pár centimetrů navíc, které jistě někteří z vás ocení, ale kromě toho vám poskytne hned několik zdravotních benefitů. Chcete vědět jakých?