Než se pustíme do tohoto obsáhlého tématu, zamyslete se, kolikrát denně se přezouváte vy. Máte spočítáno? Myslíte, že to stačí? V tomto článku budeme mluvit o přezouvání jako takovém. Shrneme si základní věci, které byste měli mít na paměti, když si obouváte boty.
Přezouvání v zaměstnání nebo ve škole by si měl každý zautomatizovat a brát jako samozřejmost. Představte si, že se v zimě vydáte do práce ve vysokých kozačkách na podpatku a nohu v nich necháte zavřenou následujících osm hodin. Auu. Sami si určitě uvědomujete, že to není správně. Asi jste i zažili tu nepříjemnou bolest ke konci pracovní doby a následně neskutečnou úlevu po vyzutí. Tento stav nezpůsobují pouze kozačky. Problémem jsou veškeré uzavřené boty, ve kterých vaše noha nemůže dýchat a nemá dostatek prostoru. Vím, že některé práce jsou limitovány dress codem a v těchto případech se podpatkům asi nevyhnete. Pokud patříte do této skupiny, dbejte alespoň na střídání obuvi. V jedné obuvi dorazte do práce, kde se přezujete do jiného páru. Jestli po vás v práci nejsou vyžadovány boty na podpatku, volte nejlépe otevřené zdravotní přezůvky. U nás je najdete hned v několika provedeních! Na přezouvání dětí ve škole dohlíží většinou učitelé. Takže stačí, když jim pořídíte kvalitní zdravé přezůvky.
Chodíte doma naboso, v ponožkách nebo v přezůvkách? Co je z toho vlastně správně? Pro člověka je přirozené a zdravé chodit naboso pouze na přírodním podloží, které je v lese, na louce nebo na pláži. Díky nepravidelnému povrchu dochází ke správnému prokrvení nohou. Odborník na zdravotní obuv Dominik Šprunk varuje: ,,Na tvrdém povrchu je to ale naopak nevhodné, neboť časem přichází komplikace v podobě zborcené nožní klenby apod. To se týká i všech rovných domácích podlah, pokud tedy nemáte všude vysoké huňaté koberce,“ Nejlépe tedy uděláte, když si pořídíte pohodlné zdravotní pantofle.
Tato zásada se může zdát na jednu stranu zcela jasná, ale i přesto spousta lidí dělá chyby při výběru vhodné obuvi. Než ráno vytáhnete boty z botníku, popřemýšlejte nejdříve nad tím, co vás ten den čeká. Jdete do práce pěšky? Pojedete autem? Máte před sebou dlouhý den bez možnosti přezutí? Podle toho si zvolte obuv, abyste nemuseli svého rozhodnutí litovat.
Konečně se dostáváme k tomu nejdůležitějšímu. Děti. Tady to všechno začíná. Odborníci uvádí, že 90% miminek má nožičky zdravé. Jak je tedy možné, že 95% prvňáčků trpí deformitami nohou? Má na to vliv hned několik faktorů: nekvalitní obuv, špatně zvolená velikost obuvi, běhání naboso po rovných a tvrdých plochách, ale i nošení obuvi po starších sourozencích. U dětí je opravdu důležité dbát na zdravé obouvání a přezouvání. Předejdete tak problémům, které by mohly trápit vaše děti v dospělosti.
Spousta lidí si bohužel myslí, že zdravotní obuv je něco, co nepotřebují, protože nemají žádné problémy, zatím. Jdou do běžného obchodu, kde si vyberou obuv podle poměru design/cena. To je samozřejmě špatně. Právě nošením zdravotní obuvi předejdete problémům jako je zborcená klenba a jiné deformace. Nabídka obuvi v prodejnách zdravého obouvání jde s dobou, takže rozhodně budete IN. Navíc kvalita obuvi vám zaručí, že boty vydrží několik let. Nezapomínejte, vaše nohy si zaslouží to nejlepší!