Jak správně čistit boty, aby vydržely co nejdéle?

Každý pár bot má svůj příběh. Od těch, které vás provázely na prvním rande, po obuv, v níž jste prošli půl města nebo objevili nové destinace na dovolené. Chcete, aby vás vaše oblíbená obuv spolu s krásnými vzpomínky provázela co nejdéle? Pak byste jí měli dopřát tu nejlepší péči. Jak ale správně pečovat o obuv, aby si zachovala svou krásu, pohodlí a funkčnost zároveň?

Mnoho lidí se domnívá, že pravidelné čištění je dostatečné. Ve skutečnosti je však péče o boty mnohem komplexnější, a pokud chcete, aby vaše obuv zůstala v pokud možno původním stavu, je třeba věnovat pozornost mnoha detailům. Připravili jsme pro vás detailního průvodce, který vám ukáže, jak na to!  

1) Znáte materiál, ze kterých jsou vaše boty vyrobeny? - Klíčem k úspěchu je znalost materiálu vašich bot, protože co materiál, to jiná péče a jiné čisticí postupy.

KŮŽE - Kůže potřebuje pravidelnou hydrataci a výživu. Používejte speciální čisticí prostředky na kůži, abyste odstranili nečistoty bez poškození materiálu. Kondicionéry a krémy na kůži nejen vyčistí, ale také dodají botám lesk a chrání je před vnějšími vlivy.
LAKOVANÁ KŮŽE - Lakovaná kůže je náchylnější na škrábance. Měkký hadřík namočený ve vodě s mýdlem pomůže jemně odstranit nečistoty. Používejte speciální přípravky na lakovanou kůži pro dodání lesku.
SEMIŠ A NUBUK - Tyto materiály jsou citlivé a snadno se poškodí vodou. Použijte speciální štětec na semiš pro odstranění nečistot. Při větším znečištění využijte speciálních čisticích prostředků na semiš.

SANTE-FB-prispevky-obdelnik-(3).png

2) Pravidelné čištění obuvi je základ - I drobné nečistoty mohou během chůze poškodit povrch boty. Pravidelně otírejte povrch bot měkkým hadříkem nebo kartáčkem.

3) Používejte vhodné čisticí prostředky - Vyhněte se agresivním chemikáliím, které mohou materiál vysušit nebo nenávratně poškodit. Takovou reklamaci na obuv pravděpodobně žádný obchod neuzná. Při výběru čisticího prostředku vždy dbejte na doporučení výrobce obuvi, který ví nejlíp, co botám prospěje.

4) Udržujte obuv v suchu - Není vhodné sušit boty na přímém slunci nebo na topení. Přímý žár může způsobit praskání nebo deformaci materiálu. Pokud ,,zmoknete na kost” nejdříve odstraňte většinu vody z bot pomocí měkkého hadříku a poté je nechte poblíž topení, nikoliv na topení, proschnout.

5) Použijte ochranné spreje - Víte, jak fungují ochranné spreje? Vytváří na povrchu obuvi tenkou vrstvu, která ji chrání před vodou, vznikem skvrn a dalšími vnějšími vlivy. Sprej nanášejte výhradně na otevřeném prostředí a nechte boty řádně vyschnout. Vyzkoušejte například tento ochranný sprej SANTÉ s vysokým účinkem: vyprodej.sante-zdravotni-obuv.cz/Catalogue/Detail?id=1154

IM800.jpeg

6) Jakékoliv sebemenší poškození opravujte co nejdříve - Při prvních známkách opotřebení bot, jako jsou jakékoliv praskliny nebo odřeniny, ihned navštivte odborníka na opravy obuvi. Včasná oprava může předejít větším škodám.

7) Skladujte obuv ve vhodném prostředí - Blíží se zima, a to pravděpodobně znamená, že se ve vašem botníku střídá letní směna se zimní. Uložte vaši letní obuv do prodyšných krabic nebo látkových pytlů, ať jsou vaše boty připraveny na léto v nejlepší kondici. Obuv by měla mít dostatek místa, aby si zachovala svůj původní tvar a nebyla několik měsíců v krabici stlačená.

Závěrem…
Pečujte o své boty s láskou a respektem, a ony vám to vrátí svou dlouhověkostí a vzhledem, který vás nezklame. Správná péče o obuv není jen povrchním rituálem, ale projevem uznání kvality a hodnoty, kterou naše obuv představuje. Dbejte na detaily, sledujte změny v materiálu a reagujte na ně co nejdříve. Mějte na paměti, že vaše obuv je vaším společníkem na cestách životem, a tak by měla být ošetřována s náležitou péčí. V konečném důsledku vám správná péče o boty ušetří peníze za novou obuv a poskytne vám radost z dlouhodobého nošení.

TIP: Chcete si udělat radost nebo obdarovat své blízké? Vyzkoušejte Rodinný dárkový balíček SANTÉ, který potěší nejen vaše nohy, ale postará se i o vaši obuv: vyprodej.sante-zdravotni-obuv.cz/Catalogue/Detail?id=2536.